Mýty o kvalite vzduchu v interiéri, ktorým by ste nemali veriť

Najväčšie množstvo látky, ktoré ľudské telo spotrebuje, je vzduch. Znečistenie ovzdušia ovplyvňuje vnútorné aj vonkajšie prostredie a na minimalizáciu jeho dopadov sú k dispozícii rôzne riešenia. Napriek tomu je dôležité zvážiť, či sa môžeme spoľahnúť na všetky informácie, ktoré o znečistení ovzdušia máme. Preto si v dnešnom článku povieme 4 najväčšie mýty o kvalite vzduchu.

1. Mýtus: Konajte až vtedy, keď je znečistenie viditeľné.

FAKT: Znečistenie ovzdušia si všimneme až keď vidíme smog alebo opar. Avšak to je až extrémny level znečistenia, jeho nižšie stupne ľudské oko nezachytí a jeho účinky naše telo pocíti aj tak. Niekedy prehliadame skutočnosť, že viditeľné znečistenie nie je jediným druhom nebezpečenstva a že neviditeľné znečistenie ovzdušia, ako sú napríklad častice oxidov dusíka, môže zostať celý rok a môže byť takmer smrteľné.

2. Mýtus: Znečistenie ma ovplyvňuje iba vtedy, keď som vonku – ak som vo vnútri, som chránený.

FAKT: Domov nie je vždy bezpečným miestom a vnútorné znečistenie ovzdušia môže byť horšie ako vonkajšie znečistenie. Hoci sa znečistenie vnútorného a vonkajšieho ovzdušia často považuje za odlišné typy, nebezpečné látky z vonku, ako sú výfukové plyny vozidiel, peľ a spóry plesní, sa často dostávajú do vnútorných priestorov.

Prchavé organické zlúčeniny, ktoré sa vytvárajú z čistiacich rozpúšťadiel, deodorantov a vonných sviečok, ako aj srsť domácich zvierat, povrchové emisie a plyny z varenia a ústredného kúrenia, to všetko prispieva ku komplexnému kokteilu kontaminantov v interiéri. Pri stálom snažení sa uzatvorenia domáceho priestoru, aby sme zabránili znečisteniu, môžeme ho v skutočnosti púšťať dovnútra.

znečistenie ovzdušia

Znečistenie vzduchu nebezpečnými látkami z áut. Zdroj: WHO

3. Mýtus: Znečistenie vzduchu je sezónna záležitosť.

FAKT: Je to určite celoročný problém! Kvôli teplote, klíme a ľudskej činnosti, niektoré toxíny stúpajú s každým ročným obdobím. Zhoršujúca sa kvalita ovzdušia je celosvetovým problémom, pričom India je jedným z najviac postihnutých. Podľa správy WHO zomiera každý rok predčasne viac ako sedem miliónov ľudí v dôsledku vystavenia vonkajšiemu a vnútornému znečisteniu ovzdušia, čím sa znečistenie ovzdušia stáva vážnym zdravotným rizikom a celoročnou starosťou.

4. Mýtus: Kvalita vzduchu je rovnaká v každej miestnosti interiéru.

FAKT: Koncentrácia znečistenia ovzdušia v dome sa jednoznačne líši podľa miestnosti. Väčšinou je určená vecami a správaním, ktoré majú. Znečisťujúce látky z tkaniny domu alebo z vonkajšieho prenikania vzduchu sú zvyčajne stabilné v miestnostiach, ale tie, ktoré sú spôsobené ľudskou činnosťou alebo vecami špecializovanými na jednu oblasť (napríklad posteľ alebo sporák), sa budú líšiť.

znečistenie ovzdušia

Netreba podceňovať znečistenie vzduchu, ktoré nie je viditeľné ľudským okom. Zdroj: Shutterstock

Je dôležité, aby sme dbali na kvalitu vzduchu v našich domácnostiach. Pravidelné vysávanie je jednoduchou, no účinnou stratégiou na minimalizáciu znečistenia častíc vo vzduchu. Pri využívaní vonných sviečok a vetraní je dôležité byť opatrný a nepreháňať to. Ak žijeme v oblasti s vyššou premávkou, treba otvárať okná v izbách, ktoré nie sú na strane domu smerom k ceste.

Aby sme zlepšili celkovú kvalitu vzduchu, môžeme zvážiť investíciu kvalitnej čističky vzduchu. Naše produkty s technológiou ActivePure vám zaručia až 99,9 % istotu, že všetky nebezpečné látky a baktérie vo vašom vzduchu boli zničené. Zvýšená pozornosť a preventívne opatrenia pomôžu zabezpečiť zdravý a čistý vzduch pre nás a našu rodinu.

ZDROJE:

Indoor air quality myths that we should not believe

znečistenie ovzdušia

Ďalšie články